Ledwo wiążesz koniec z końcem i pilnie poszukujesz dodatkowego zarobku? Zastanawiasz się nad otwarciem firmy, jednak nie masz na to wolnych środków? Spokojnie! Jest na to kilka sposobów,. Przeczytaj ten artykuł do końca a na pewno dowiesz się skąd pozyskać pieniądze na firmę.

Skąd pozyskać pieniądze na firmę – zacznij od dobrego pomysłu!

Jeżeli nie jesteś pewny tego czy Twój biznes na pewno ma sens, dobrze się nad nim zastanów, ponieważ może Cię to wpędzić w kolejne kłopoty z pieniędzmi. W moim artykule „Pomysł na biznes w domu. Jak założyć firmę?” mam dla Ciebie bezpieczny sposób na dodatkowe pieniądze bez konieczności rezygnacji z etatu.

Ok, załóżmy, że pomysł już jest, ale skąd pozyskać pieniądze na firmę? Jeżeli wybierzesz mój plan na biznes to tak naprawdę aby rozpocząć sprzedaż na allegro potrzebujesz komputer z dostępem do internetu oraz telefon. Natomiast zależy nam na szybkim rozwoju swojej działalności, dlatego warto na start mieć minimum 1000-2000 zł chociażby na pokrycie zamówień pobraniowych oraz zakup niezbędnych narzędzi. Mój sposób na biznes kładzie duży nacisk, aby ograniczać koszty, szczególnie na starcie, kiedy jeszcze nie zarabiamy.

W sytuacji kiedy nie mamy własnych oszczędności jest kilka możliwości ich pozyskania, o czym piszę w dalszej części artykułu.

Nie wiesz skąd pozyskać pieniądze na firmę? Wypróbuj OLX i Facebooka!

Skąd pozyskać pieniądze na firmę - sprzedaż na olx

Sprzedaż niepotrzebnych już nam rzeczy na OLX lub na Facebooku, gdzie mamy dostępne dedykowane grupy sprzedażowe oraz marketplace. Nawet nie wiesz ile pieniędzy masz w swoim domu, które od lat zalegają w szafie, na poddaszu czy w piwnicy. Są to rzeczy, z których od lat nie korzystasz a być może ktoś z chęcią odkupi je nawet za kilkaset złotych. Czytałem nawet książkę, w której to autor opisywał sytuację, że w piwnicy miał kilka starych mebli, które miał wyrzucić, jednak postanowił spróbować je wystawić na OLX. Jak się później okazało, były to antyki jeszcze z czasów 2 wojny światowej, za które zainkasował kilka tysięcy złotych!

Sprzedaż na OLX oraz na Facebooku to świetny wybór, jeżeli zastanawiasz się skąd pozyskać pieniądze na firmę. Korzyści są podwójne! Nie dość, że Twój portfel jest coraz grubszy, to możesz zrobić w końcu porządek w domu, czy mieszkaniu.

Dotacje z urzędu pracy na założenie działalności gospodarczej

Największym plusem tej formy wsparcia finansowego jest to, że dotacja jest bezzwrotna i po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, środki uruchamiane są bardzo szybko.

Warunki jakie należy spełnić aby otrzymać dotację (każdy urząd pracy ma swoje dodatkowe wymagania, o które trzeba dopytać osobiście):

 1. Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna
 2. Nie można być studentem studiów dziennych (zaocznie już tak)
 3. W ciągu 12 miesięcy wstecz nie można posiadać innej działalności gospodarczej
 4. Nie możesz ubiegać się o dotację, jeżeli w ciągu 12 miesięcy od złożenia wniosku odmówisz (bez uzasadnienia) przyjęcia propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu.
 5. W ciągu 2 lat od złożenia wniosku osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie może mieć na swoim koncie przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu
 6. Dotacja jest dla osób, które wcześniej nie korzystały z bezzwrotnych środków publicznych na prowadzenie działalności oraz nie ubiegają się w tym samym czasie o dotację w innym urzędzie.
 7. Czas po jakim możemy starać się o dotację od rejestracji jako osoba bezrobotna uzależniona jest od konkretnego urzędu.

 

 

Wysokość kwoty dotacji uzależniona jest od konkretnego urzędu pracy, natomiast możemy liczyć na około 24 000 zł.

 • Wkład własny – to także uzależnione jest od konkretnego urzędu. Warto jednak wykazać chociażby symboliczną kwotę, ponieważ wtedy urzędnicy dodatkowo nas punktują.
 • Tylko dla działalności gospodarczej – z urzędu pracy nie możesz otworzyć spółki.
 • Doświadczenie lub szkolenia – jeden z najważniejszych warunków otrzymania dotacji. Jeżeli nie masz doświadczenia w branży, w której zamierzasz otworzyć działalność lub nie posiadasz odpowiednich szkoleń, prawie na 100% Twój wniosek zostanie odrzucony.

Dofinansowania z Agencji Rozwoju Regionalnego

Jest to droga, z której osobiście skorzystałem. Pracowałem jeszcze na etacie i zastanawiałem się skąd pozyskać pieniądze na firmę a dotacja z Urzędu Pracy odpadała ponieważ byłem zatrudniony. W Krakowie (gdzie mieszkałem) jest MARR – Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, która między innymi udziela tanich pożyczek na bardzo dobrych warunkach.

skad pozyskac pieniadze na firme - agencja rozwoju regionalnego

Parametry pożyczki o jaką możemy się ubiegać (co jakiś czas pojawiają się nowe oferty, więc ich parametry mogą ulegać zmianie):

 • maksymalny okres spłaty do 7 lat
 • możliwość karencji na spłatę kapitału do 6 miesięcy
 • brak prowizji i dodatkowych opłat
 • oprocentowanie stałe w okresie spłaty pożyczki
 • standardowe zabezpieczenie pożyczki
 • brak wkładu własnego
 • kwota pożyczki od 10 000 zł do 900 000 zł.

Poszukaj czy w Twoim regionie funkcjonuje tego typu agencja i skontaktuj się z nimi w celu ustalenia czy aktualnie udzielają pożyczek oraz na jakich warunkach.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Jeżeli Twój pomysł na biznes jest innowacyjny i wymaga sporych środków finansowych, koniecznie zainteresuj się możliwościami dotacji z Unii Europejskiej. Jest wiele firm na rynku specjalizujących się w pomocy z uzyskaniem takich dotacji, do których Cię odsyłam.

Ostatnią znaną mi możliwością skąd pozyskać pieniądze na firmę jest pożyczka lub kredyt. Wybieraj tą formę jako ostateczność i koniecznie skorzystaj z dobrego doradcy finansowego. Oczywiście nie życzę Ci tego, ale niestety nie każdy biznes potrafi przetrwać a wtedy zostaniesz z kredytem i niepotrzebnym stresem. Powodzenia!