Rejestracja działalności gospodarczej to wielki krok, jednak potrzebujesz jeszcze dobrej nazwy. Rejestrując działalność gospodarczą, w nazwie musisz zawrzeć Twoje Imię i Nazwisko, np. TRUST DEAL Konrad Mrowiec. Nazwa firmy powinna być oryginalna i oddająca charakter Twojej działalności. Koniecznie sprawdź dostępność Twojej potencjalnej nazwy w wyszukiwarce rejestru CEIDG oraz w przeglądarce Google. Pozwoli to uniknąć w przyszłości problemów i oskarżeń o nieuczciwą konkurencję, bądź o naruszenie praw do znaku towarowego.

Rejestracja działalności gospodarczej – zacznij od banku

Aktualnie firmę możesz zarejestrować w kilka minut przez internet. Wystarczy że posiadasz Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany. Istnieje jednak lepszy sposób, dzięki któremu zarobisz nawet kilka stówek!

Rejestracja działalności gospodarczej nie odbędzie się bez rachunku bankowego, dlaczego więc nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu a jeszcze przy tym zarobić? Banki mocno konkurują między sobą i często możemy trafić na ciekawe oferty. W moim przypadku za założenie działalności gospodarczej i otwarcie konta w mBanku otrzymałem 500 zł oraz przez 2 lata nie ponoszę żadnych kosztów za prowadzenie konta firmowego.

Oferty jednak cały czas ulegają zmianie, dlatego w momencie kiedy piszę dla Ciebie ten kurs, nie jestem w stanie wskazać Ci najlepszej oferty. Jeżeli znajdziesz coś ciekawego, podziel się tym w komentarzu, natomiast osobiście uważam, że mBank jest godny polecenia. Przejrzysty interfejs bankowości elektronicznej oraz świetna aplikacja mobilna. Bardzo ułatwia mi pracę, a przelewów jest naprawdę sporo (czasem nawet kilkadziesiąt dziennie). Złego słowa również nie mogę powiedzieć o ING, gdzie posiadam drugie konto firmowe. Mają aktualnie nawet lepsze warunki – wszystkie przelewy za 0 zł na zawsze i mniejsze prowizje za limit kredytowy na rachunku.

Zakładanie firmy

Rejestracja działalności gospodarczej – moje sugestie

Zanim zdecydujesz się zarejestrować swoją działalność gospodarczą, przeczytaj moje poniższe sugestie:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza może korzystać z prywatnego rachunku, jednak ja odradzam. W przypadku kontroli skarbowej zostanie dokładnie prześwietlony Twój rachunek. Poza tym prowadząc rachunek firmowy masz większą kontrolę nad swoimi środkami i w przypadku kontroli łatwiej wykażesz swoje wydatki firmowe
  • Wybierając bank koniecznie sprawdź wszystkie koszty, a w szczególności koszty przelewów. W modelu dropshipping, jeżeli hurtownia nie wystawia faktury zbiorczej a Ty musisz opłacać każde zamówienie jako przedpłata, musisz liczyć się z tym, że tych przelewów będzie nawet kilkadziesiąt dziennie. Wszystko uzależnione jest od tego na jakich warunkach działa dana hurtownia. Kiedyś mBank coś namieszał przy moim koncie i zaczęli mi przez 2 dni naliczać 1,5 zł od każdego przelewu. Po 2 dniach uzbierało się prawie 100 zł do zapłaty za same przelewy! Oczywiście anulowali opłatę 😉

 

 

  • Przed założeniem firmy warto skontaktować się z biurem rachunkowym, które podpowie nam w wielu kwestiach (pierwsza konsultacja jest zwykle darmowa, jeżeli podpiszesz z nimi w przyszłości umowę):
  • Jakie PKD związane jest z naszą działalnością? Dla sprzedaży internetowej jest to kod: 47.91.Z
  • Jaka forma opodatkowania? Po wprowadzeniu polskiego ładu jest duże zamieszanie. Wszystko zależy od potencjalnego dochodu, który wygenerujesz przez rok. Są do tego specjalne kalkulatory, natomiast ja bym o tym porozmawiał z księgową.

Rejestracja działalności gospodarczej nie jest trudna, i można to załatwić bardzo szybko, pod warunkiem wybrania drogi za pomocą banku. Masz wtedy podwójne korzyści.